DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Principy a funkce procesoru

Principy a funkce procesoru

1) Aritmeticko-logická jednotka 
Jednotka procesoru, která provádí aritmetické (např. sčítání, násobení, dělení) a logické (např. posuvy, logické AND a OR) operace. 

2) Registry 
Velmi rychlé paměťové místo malé kapacity (jednotky bytů) umístěné většinou uvnitř procesoru počítače. Registry je možno rozdělit na registry univerzální a registry s určitým pevně stanoveným významem. Registry univerzální jsou určeny pro uchovávání operandů, mezivýsledků i výsledků podobně jako paměť počítače. Jejich výhodou oproti paměti mimo procesor je to, že informace v nich uložené jsou přístupné prakticky okamžitě bez nutnosti přístupu mimo procesor. Druhou skupinou registrů jsou registry s určitým pevně stanoveným významem. Každý z těchto registrů realizuje určitou specifickou funkci a změnou obsahu těchto registrů je možno ovlivňovat činnost procesoru. 

3) 
 Přejmenovávání registrů 
Technika omezující nebo odstraňující závislosti následujících instrukcí, které pracují se stejnými registry procesoru.

4) Časování 
Procesor je synchronní zařízení. To znamená, že ke generování jednotlivých řídících signálů i k dalším činnostem nedochází nahodile, ale v souvislosti s tzv. hodinovým signálem, označovaným obvykle CLK (Clock). Ten je generován vnějšími obvody a je rozváděn obvykle k více jednotkám počítače. Díky tomuto hodinovému signálu je zabezpečeno správné časování veškeré komunikace mezi jednotlivými zařízeními i činností probíhajících uvnitř procesoru. 

5) Přerušení 
Je signál, který k mikroprocesoru vyšle některé hardwarové zařízení nebo program. Vysílatel signálu se tak snaží zabrat mikroprocesor sám pro sebe. Klasickým příkladem je stisk klávesy klávesnice. Mikroprocesor musí přerušit svoji činnost a povel dán klávesou zpracovat. 
Procesory používají vektorový signál přerušení. To znamená, že každé přerušení je identifikováno svým číslem. Na určitém místě v operační paměti je uložena tabulka vektorů přerušení. Vektor přerušení, identifikovaný právě číslem přerušení, ukazuje na adresu v paměti, kde je uložen obslužný podprogram přerušení. N-té přerušení tedy spustí (přes N-tý vektor přerušení) N-tý program, který zpracuje požadavek zdroje přerušení. Před přechodem na vektor přerušení uloží mikroprocesor svůj momentální stav do speciálního registru zásobníku. To mu umožní vrátit se po zpracování přerušení k původní činnosti. 

6) Řadič (Controller) 
Zařízení převádějící příkazy v symbolické formě (instrukce) na posloupnost signálů ovládajících připojené zařízení. Jedná se tedy o zařízení, které řídí činnost jiného zařízení. 

A další funkce podle mého nazoru uz nejsou tak podstané, a lehko pochopitelné.

Prezentaci vytvořil Jiří Kulanek za pomocí online editoru wbs.cz